Teška zaraza covidom-19 vrlo je opasna za trudnice | Objavljeno: 28.01.2021. 18:06 |
Slika: Instagram
Covidom-19 mogu se zaraziti i trudnice, a posljedice mogu biti dramatične. Pitanje je je li cijepljenje sigurno u trudnoći.
Stručnjak Dr. Tosin Goje s klinike Cleveland u nedavnom članku objašnjava što je poznato o cjepivu covid-19 i u kojoj je mjeri preporučljivo cijepljenje tijekom trudnoće.
Teška zaraza covidom-19 vrlo je opasna za trudnice
Prema publikaciji Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, rezultati dosad provedenih istraživanja već su pokazali da za trudnice s teškom zarazom covidom-19 postoji veća mogućnost prijema na odjel intenzivne njege i ventilacije.
Cijepljenje: da ili ne?
Mnoge se buduće majke stoga trenutno pitaju trebaju li se cijepiti protiv korona virusa čim im cijepljenje postane dostupno. Međutim, još nije bilo istraživanja o cjepivima tijekom trudnoće, pa se mnogi osjećaju nesigurno. Međutim, stručnjak vjeruje da su dostupni podaci o sigurnosti cjepiva ohrabrujući.
Cjepivo se smatra sigurnim
"Na temelju znanstvenih dokaza dobivenih od ne-trudnica, vjerujemo da je sigurno da ga mogu dobiti trudnice koje žele cjepivo" - objašnjava Dr. Goje u priopćenju za javnost s klinike Cleveland. To je osobito istinito ako je opasnost od razvoja covida-19 posebno visok u vašem području.
Cjepiva vjerojatno ne predstavljaju opasnost
Uvaženi liječnik nadalje objašnjava da se za dva cjepiva protiv covida-19, koja su hitno odobrena u SAD-u, može pretpostaviti da ne mogu uzrokovati probleme u trudnoći ili čak neplodnost. Stručnjak također naglašava da nova cjepiva ne prodiru u ljudsku DNK niti mijenjaju ljudski genom.
Stručnjak je uvjeren da će u bliskoj budućnosti biti dostupni dovoljni podaci o cijepljenju tijekom trudnoće koji će umiriti trudnice. Ali trenutno nisu moguće jasnije izjave o sigurnosti ili posebnim opasnostima. Trudnice bi i dalje trebale razgovarati sa svojim liječnikom o svojim pitanjima i zabrinutostima u vezi s covidom-19 i dostupnim cjepivima, savjetuje stručnjak.
_______________
Važna napomena: Ovaj je članak samo općenit i ne smije ga se koristiti za samodijagnozu ili samoliječenje, niti može zamijeniti posjet liječniku.
![]() |