Park prirode Kopački rit | Objavljeno: 01.12.2020. 08:45 |
Zatvorite oči, poslušajte ptice i udaranje valova o stari drveni čamac, glasanje srna i jelena lopatara, sunčeve zrake što probijaju guste krošnje hrastove šume, bijele vrbe i crne topole... Ovo nije kraj iz bajke, ovo je Kopački rit.
Kopački rit se nalazi na krajnjem istoku Hrvatske, u Baranji, i jedna je od najočuvanijih europskih močvara. Ovdje preko godine boravi oko 270 vrsta ptica i to je pravi ornitološki raj, u koji se brzo i lako može doći dobrim prometnicama i neposrednim promatranjem uvjeriti izbliza u ljepote i bogatstvo očuvane prirode privlačnom plovidbom po Kopačevskom jezeru.
Kopački rit je prirodni močvarni rezervat što je nastao na sutoku rijeke Drave u Dunav s poplavnim područjem od oko 17.000 ha. Godine 1967. proglašen je zaštićenim područjem, a 1976. rezervatom. Razlog tomu je činjenica da u njimu živi oko 40 vrsta slatkovodnih riba (šaran, štuka, som, smuđ, deverika, linjak, kesega, babuška…) i što je to jedno od najvećih prirodnih mrijestilišta u srednjoj Europi. Ovdje živi oko 267 vrsta ptica močvarica među kojima su posebno vrijedne: orao štekavac, crna roda, bijela čaplja, čigra, gak-kukavac, razne vrste divljih pataka, divlje guske, bijeli labud.
Nepregledni trščaci, močvare i bare idealno su stanište nadaleko poznatog baranjskog jelena, srne, divlje svinje, divlje mačke. Od sitne divljači treba spomenuti: zeca, lisicu, jazavca, fazane i kune zlatice. Kopački rit ima i međunarodno značenje. Zabilježen je kao Ornitološko značajno područje i kao Ramsarsko područje, što znači da je upisan u listu međunarodno značajnih močvara.
Na rubovima rita nalaze se vikendice koje su pravi raj za Baranjce i Osječane koji ovdje dolaze odmoriti tijelo i dušu. To je obavezno popraćeno pravim fišom. Baranjski riblji paprikaš (fiš paprikaš) i baranjska vina dio su tradicionalne gastronomske ponude. A nakon što se lijepo okrijepite možete poći u istraživanje ove plavne nizine. Kopački rit je pravi mozaik, u kojemu su dijelovi ritsko kopno i ritske vode, a sve se stalno mijenja ovisno o količini nadošle vode. Ističu se velike udubine trajno ispunjene vodom – njih narod naziva jezerima, iako to zapravo nisu, kao i povremeno plavljenje površine, bare, te udubine kojima struji voda – kanali i fokovi. Najveće je Kopačko jezero, a najdublje Sakadaško.
Odakle ime?
Kopački rit je najniže područje Baranje (nadmorska visina je manja od 82 m). Odakle dolazi ime ovog parka prirode, koji će u budućnosti možda postati i nacionalnim parkom? Jedno od tumačenja postanka imena Kopački rit vezuje se uz mađarsku riječ "kapocs”, što na hrvatskom znači kopča. Mještani su u prošlosti u svrhu druženja izgradili mnoštvo mostića koji su poput kopči povezivali razne dijelove ovog područja. Sam naziv „rit" označuje upravo ono što to jest – plavna močvarna dolina. Obilazeći park i njegove prirodne osobitosti, ne možete propustiti posjet biserima Baranje, dvorcu princa Eugena Savojskog u Bilju i dvorca Tikveš koji se nalazi u sjevernom dijelu Parka prirode Kopački rit. Ovo je i središte Europskog centra za okoliš, koji radi na zaštiti, istraživanju i nadzoru prirode i okoliša te bioekološkoj poduci. Vrlo privlačna ponuda posjetiteljima parka je i promatranje ptica. Ovisno o sezoni, ovdje se može vidjeti 50 do 90 vrsta ptica, najviše tijekom jesenske i proljetne seobe. U Kopačkom se ritu njima u čast održava i Međunarodni festival ptica.
![]() |