Sve više bečkih restorana gostima ograničava vrijeme boravka
Posjetiteljima koji žele duže vremena ostati u restoranu preporučuju se kasnije dolaženje pa to svakako imajte na umu prilikom idućeg posjeta Beču. ...
Zagreb nudi neke od najprivlačnijih ponuda na globalnoj turističkoj digitalnoj platformi priceless.com
Korisnici mogu istraživati Zagreb noću u legendarnom starinskom Yugu ili upoznati divlju stranu grada u ekskluzivnom posjetu ZOO gdje će hraniti životinjd. ...
Opušak vas može puno stajati
Tko baci iz automobila goreću cigaretu ili otpad poput limenke od pića, bocu ili papir, ne samo da stvara smeće uz naše prometnice, već i riskira plaćanje opome ...
Anketa


NALAZITE SE U > Najava zbivanja
Pišem povijest! - slogan je šestoga Kliofesta Pišem povijest.
Objavljeno: 07.05.2019. 12:34  
Šesti Festival povijesti Kliofest od 14.–17. svibnja 2019., diljem Hrvatske
Šesti Festival povijesti Kliofest od 14.–17. svibnja 2019., diljem Hrvatske

Pišem povijest!

Slogan je šestoga Kliofesta Pišem povijest. Naravno, povijest pišu povjesničari – no je li ono što oni napišu i objave dovoljno vidljivo u široj javnosti? Kliofest želi povezati one koji pišu tekstove o povijesnim temama i širu javnost, sve zainteresirane za zbivanja u davna ili sasvim nedavna vremena.

Ove je godine pripremljeno sedam "okruglih stolova”, od kojih su neki vezani uz važne obljetnice: trideset godina od sloma socijalizma u Europi (1989.) odnosno od početaka tranzicije u Hrvatskoj (1989/1990.), pedeset godina od iskrcavanja čovjeka na Mjesec (1969) te osamdeset godina od postanka Banovine Hrvatske (1939.), ali i dva tematska: okrugli stol o postosmanskom nasljeđu u četiri grada u međuraću povezan s međunarodnom izložbom Gradovi u pokretu i Zafranovićevim filmom Duh vremena, koji će biti premijerno prikazan u Hrvatskoj, te okrugli stol o stradanju baštine u povijesti, potaknut nedavnim teškim oštećenjem pariške katedrale Notre-Dame u požaru.

Program je ove godine još bogatiji nego prethodnih – zanimanje za predstavljanje knjiga i druge oblike promocije povijesnih tema i projekata toliko je porastao da smo se odlučili za dvije pozornice i istovremeno odvijanje programskih aktivnosti. Očekuje se brojne posjetitelje na ravni knjižnice u Ulici Hrvatske bratske zajednice među knjigama i povjesničarima iz Kanade, Nizozemske, Švicarske, Italije, Njemačke, Rusije, Ukrajine, Turske, Češke, Poljske, Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske.

 Tu su i izložbe – ove su godine četiri izložbe u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, a po jedna na Filozofskom fakultetu, u Hrvatskom državnom arhivu i u Knjižnici Bogdana Ogrizovića.

Nastavlja se i s Danom povijesti diljem Hrvatske s povijesnim manifestacijama, tribinama, predstavljanjima knjiga i predavanjima.

Pedesetak hrvatskih nakladnika, i nekoliko stranih, izložit će svoje knjige iz povijesti, povijesti umjetnosti, arheologije, etnologije... Nekim će knjigama cijene biti znatno snižene. S autorima koji sudjeluju na festivalu moći će se popričati i dobiti potpise na njihovim knjigama.

Glavni dio programa odvija se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a nekoliko promocija knjiga bit će u Knjižnici Bogdana Ogrizovića i Hrvatskom državnom arhivu.

 

Pogram manifestacije Pišem povijest! u Zagrebu

Utorak, 14. svibnja 2019.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica (Pozornica 1)

11.00 Otvorenje Kliofesta 2019.

12.00-14.00 Okrugli stol Osvajanje svemira i tehnološki razvoj u doba Hladnoga rata – pola stoljeća od iskrcavanja čovjeka na Mjesec (1969-2019)

Moderator: Vedran Duančić

Sudjeluju: Dragomir Bondžić, Zvonimir Drvar, Maksim Kamenjecki, Tanja Rudež

14.00-16.00 Okrugli stol Gradovi u pokretu – postosmansko nasljeđe: Ankara, Istanbul, Beograd i Sarajevo u međuraću

Moderator: Vjeran Kursar

Sudjeluju: Jasenka Gudelj, Aleksandar Jakir, Nenad Makuljević, Nataša Mišković, Zeynep Oguz Kursar

16.00-16.45 Predstavljanje knjige Čovjek i prostor, čovjek u okolišu, Meridijani Sudjeluju: Drago Roksandić, Miroslav Bertoša, Branimir Brgles, Hrvoje Petrić

17.00-17.45 Predstavljanje knjige Dalmacija u međuratnom razdoblju 1918.-1941., Leykam International

Sudjeluju: Aleksandar Jakir, Neven Budak, Eugenia Erhgartner, Zdravka Jelaska Marijan

18.00-20.00 Okrugli stol Banovina Hrvatska – U povodu osamdeset godina od sporazuma Cvetković-Maček 1939-2019.

Moderator: Stipica Grgić

Sudjeluju: Hrvoje Čapo, Aleksandar Jakir, Zdravka Jelaska Marijan, Suzana Leček, Krešimir Regan

 

Pozornica 2.

10.15-10.45 Predstavljanje povijesne postrojbe 1. i 2. banske krajiške pješačke pukovnije, Društvo Terra banalis

Sudjeluju: Vladimir Brnardić, Filip Hren, Vedran Muić, Luka Presl, Marko Rimac,

Damir Stanić, Trpimir Vedriš, Igor Vujatović

12.00-12.45 Predstavljanje knjige Zagreb u objektivu Petra Gunjače, Mala zvona Sudjeluju: Sanja Lovrenčić, Goran Hutinec, Marko Radeljić

13.00-13.45 Predstavljanje projekta Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske Hrvatski povjesničari umjetnosti i časopisa Peristil

Sudjeluju: Zvonko Maković, Irena Kraševac, Marko Špikić, Dragan Damjanović,

Dino Milinović

14.00-14.45 Predstavljanje knjige Romi u Drugom svjetskom ratu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, 1941.–1945. (Priručnik za učitelje i nastavnike)

Sudjeluju: Danijel Vojak, Goran Lapat, Neven Kovačev, Ivo Pejaković

    

 15.00-15.45 Predstavljanje novih izdanja Instituta Latina et Graeca: Ksenofont

O konjaničkom umijeću, O zapovjedniku konjice (prijevod Maja i Ranko Matasović) i Vladimir Posavec August – Kronologija života prvog rimskog cara Sudjeluju: Hrvoje Gračanin, Maja Matasović, Ranko Matasović, Vladimir Posavec, Zlatko Šešelj, Tamara Tvrtković

16.00-16.45 Predstavljanje knjige Mary Beard SPQR – Povijest starog Rima, Školska knjiga Sudjeluju: Alka Domić Kunić, Bruna Kuntić-Makvić, Deniver Vukelić

17.00-17.45 Novi ulomak Lumbardske psefizme

Sažetak o otkriću – Jelena Marohnić i Hrvoje Potrebica

18.00-18.45 Predstavljanje projekta Gladijadori / Culsperience: povijest svakodnevice kao faktor održivog turizma

Sudjeluju: Lucija Bakšić, Jelena Kulušić, Luka Jakopčić, Zoran Turk

 

***

Kino Tuškanac

17.00 Projekcija filma Duh vremena Lordana Zafranovića i razgovor s redateljem Moderatori: Nataša Mišković i Vjeran Kursar

 

***

Knjižnica Bogdana Ogrizovića

11.30 Otvorenje izložbe Arhivi i digitalizacija – od mikrofilma do digitalnog arhiva, Državni arhiv u Bjelovaru

Sudjeluju: Martina Krivić Lekić, Senad Ađulović, Vlatka Lemić

Srijeda, 15. svibnja 2019.

Nacionalna i sveučilišna knjižnica POZORNICA I.

10.00-10.30 Predstavljanje radionice Pustolovna Tvrđa u Osijeku – potraga za blagom Sudjeluju: Hrvoje Pavić, Iva Mudrinić i Sara Počuča

10.30-11.00 Predstavljanje didaktičke igre Putovima zavičaja, Državni arhiv u Vukovaru Sudjeluju: Petar Elez, Irena Milobara

11-12.00 Predstavljanje knjiga Mjesečari – kako je Europa krenula u rat 1914. i Pobijeđeni – zašto nije završio Prvi svjetski rat 1917.-1923., Vuković i Runjić Sudjeluju: Željko Holjevac, Stjepan Matković

12.00-14.00 Okrugli stol Versajska mirovna konferencija i novi europski poredak / u povodu stote obljetnice Pariške mirovne konferencije

Moderator: Tvrtko Jakovina

Sudjeluju: Bojan Balkovec, Stefano Bianchini, Hannes Grandits, Davorin Labaš, Sergej Romanenko

 

 14.00-15.00 Predstavljanje knjige Hrvati u Boki kotorskoj, Srednja Europa u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika

Pozdravna riječ: Mijo Marić, ravnatelj HMI

Sudjeluju: Matija Dronjić, Marijeta Rajković Iveta, Milana Černelić, Alenka Barišić

15.00-15.45 Predstavljanje knjige Kako je nastala slovenska nacija, Srednja Europa Sudjeluju: Jernej Kosi, Anita Peti-Stantić, Rok Stergar, Nikola Tomašegović

16.00-16.45 Predstavljanje zbornika radova Jugoslavija u historiografskim ogledalima i Na margini povijesti te knjige Raifa Dizdarevića Sudbonosni podvig Jugoslavije, Udruženje za modernu historiju iz Sarajeva

Sudjeluju: Husnija Kamberović, Lucija Bakšić, Dea Marić

16.45-17.30 Predstavljanje knjige Zatvaranje kruga: ishod rascepa 1971-1972, University Press

Sudjeluju: Latinka Perović, Milivoj Bešlin, Dragan Marković, Drago Roksandić

17.30-18.15 Predstavljanje knjige Smrt u Hagu: nedovršeno suđenje Slobodanu Miloševiću, University Press

Sudjeluju: Nevenka Tromp, Husnija Kamberović, Dragan Marković

18.15-20.00 Okrugli stol Hrvatska 1989-1990. – počeci tranzicije Moderator: Davor Pauković

Sudjeluju: Albert Bing, Stevo Đurašković, Ivo Goldstein, Ivica Miškulin

 

Pozornica 2.

12.00-12.45 Predstavljanje knjige Tvoj dovijeka. Pisma Andrije Štampara Desanki Ristović 1924.-1941., Hrvatski državni arhiv

Sudjeluju: Stella Fatović-Ferenčić, Darija Hofgräf, Melina Lučić

13.00-13.45 Predstavljanje knjige Katolička crkva u Istri između otpora i potpore talijanskoj vlasti u Istri 1918.-1943., Institut Ivo Pilar i Državni arhiv u Pazinu Sudjeluju: Stipan Trogrlić, Mislav Gabelica, Stjepan Matković

14.00-14.45 Predstavljanje knjige Između partizana i pristojnosti. Život i doba Svetozara Rittiga 1873.-1961., Plejada i Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje Hrvatskoga instituta za povijest

Sudjeluju: Margareta Matijević, Stjepan Matković, Ilija Ranić, Božo Rudež

15.00-15.45 Predstavljanje knjige Nasilje kao generativna sila. Identitet, nacionalizam i sjećanje u jednoj balkanskoj zajednici, Buybook

Sudjeluju: Max Bergholz, Nikica Barić, Lada Jurković, Milan Radanović

16.00-16.45 Predstavljanje knjige Drugi svjetski rat u hrvatskoj i srpskoj prozi (1945-2015), Hrvatska sveučilišna naklada i Zavod za znanost o književnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Sudjeluju: Tomislav Brlek, Branimir Janković, Danijela Lugarić

17.00-17.45 Predstavljanje projekta Pariška faza Bukovčeva rada Voditeljica: Ana Kovačić i učenici OŠ Žuti brijeg

 

 ***

Knjižnica Bogdana Ogrizovića

18.30 Predstavljanje knjige Narodna stranka u Slavoniji i Srijemu 1883.-1903., Hrvatski institut za povijest

Sudjeluju: Branko Ostajmer, Dinko Šokčević, Jasna Turkalj

 

***

Spunk 18.30-19.30 Kliotest – prijave za kviz

Spunk, Hrvatske bratske zajednice 4 19.30 Kliotest – povijesni kviz

Voditelji: Dora Tot, Mario Peranić, Rudolf Barišić, Stipica Grgić

Četvrtak, 16. svibnja

Nacionalna i sveučilišna knjižnica POZORNICA I.

10.00-11.00 Predavanje i kratak film u povodu stote obljetnice Veterinarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (1919-2019)

Sudjeluju: Petar Džaja i studenti

11.00-11.45 Predstavljanje knjige Historiografija u tranziciji, SKD Prosvjeta

Sudjeluju: Drago Roksandić, Damir Agičić, Michael Antolović, Branimir Janković

12.00-12.45 Predstavljanje knjige Thomasa Manna Razmatranja nepolitičnog čovjeka, Disput

Sudjeluju: Marijan Bobinac, Dragutin Lalović, Josip Pandurić

13.00-14.00 Predstavljanje DAAD projekta i knjige Reprezentacije socijalističke Jugoslavije: preispitivanja i perspektive

Sudjeluju: Branimir Janković, Hannes Grandits, Husnija Kamberović, Ruža Fotiadis, Vladimir Ivanović

14.15-15.15 Predstavljanje knjige Slavonske šume kroz povijest, Hrvatski institut za povijest, Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje

Sudjeluju: Stanko Andrić, Hrvoje Petrić, Robert Skenderović, Dinko Župan

15.30-16.15 Predstavljanje knjige Slavne žene stare povijesti, Meridijani

Sudjeluju: Mladen Tomorad, Hrvoje Dečak, Hrvoje Gračanin, Daniel Rafaelić,

Ivana Štimac

16.15-17.00 Predstavljanje knjige Via Appia. Putovanje najstarijom cestom Italije, Tim Press

Sudjeluju: Dijana Bahtijari, Hrvoje Gračanin, Boris Olujić

 

 17.00-18.00 Predstavljanje knjige Hrvatsko-ugarska nagodba, Srednja Europa Sudjeluju: Ladislav (László) Heka, Attila Badó, Mirela Krešić, Krešimir Maligec, Stjepan Matković, Dinko Šokčević

18.00-19.45 Okrugli stol Stradanja baštine u povijesti – katedrala Notre-Dame i primjeri iz Hrvatske

Moderatorica: Nikolina Šimetin Šegvić

Sudjeluju: Dragan Damjanović, Hrvoje Gračanin, Zlatko Jurić, Ines Sabotič, Marko Špikić

12.00-12.45 Predavanje Vlatke Lemić Arhivi u digitalnom okruženju i predstavljanje ICARUS aktivnosti

13.00-13.45 Predstavljanje projekta HRZZ-a Europski korijeni moderne Hrvatske: transfer ideja na političkom i kulturnom polju u 18. i 19. stoljeću Sudjeluju: Vlasta Švoger, Teodora Shek Brnardić, Branko Ostajmer, Zrinko Novosel

14.00-15.45 Predavanje Andrzeja Friszkea 1989. – poljski put prema slobodi

16.00-16.45 Predavanje Eleméra Balogha Izazovi studija prava u Mađarskoj

Tribina Internacionalizacija fakultetskog studija u Mađarskoj – pravni studij na stranim jezicima

Sudjeluju: Attila Badó, Péter Mezei, ldikó Szondi

17.00-17.45 Predstavljanje knjige Georga Iggersa Od istorizma do postmodernizma, Akademska knjiga

Sudjeluju: Michael Antolović, Branimir Janković, Filip Šimetin Šegvić

18.00-19.00 Predstavljanje knjige Intelektualac, kultura, reforma: Ivan Mažuranić i njegovo vrijeme, Pravni fakultet u Zagrebu i Leksikografski zavod Miroslav Krleža 

Sudjeluju: Suzana Coha, Dalibor Čepulo, Tea Rogić Musa, Branko Ostajmer, Drago Roksandić.

 

***

Hrvatski državni arhiv

Izložba Uloga Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja" u prijenosu zemnih ostataka Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana u Hrvatsku povodom stote godišnjice prijenosa posmrtnih ostataka Zrinskog i Frankopana u Hrvatsku / autor Ladislav Dobrica

11.00 Predavanje Ladislava Dobrice u prigodi stote obljetnice prijenosa posmrtnih ostataka Zrinskog i Frankopana

12.00 Predstavljanje knjige U predasima Velikoga rata. Postkarte Stjepana Sertića 1915.-1918.

Sudjeluju: Melina Lučić, Amir Obhođaš, Filip Hameršak, Hrvoje Gržina, Mario Stipančević

 

Pozornica 2  

18.00 Filmski četvrtak u HDA / Projekcija filma Ritam zločina (u povodu obljetnice rođenja Ivice Vidovića, 1939-2019)

Nakon filma razgovor s glumicom Božidarkom Frajt

 

***

Knjižnica Bogdana Ogrizovića

18.00 Predstavljanje knjige Carigradska pisma Antuna Vrančića / The Istanbul Letters of Antun Vrančić, Istanbul

(Pokroviteljstvo izdanja: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti) Sudjeluju: Oğuz Aydemir, Tamara Tvrtković, Zrinka Blažević

19.00 Promocija kataloga Franjo Tahy i Tahyjev grad u Donjoj Stubici, MHZ, Muzej seljačkih buna

Sudjeluju: Aleksandar Durman, Vjeran Pavlaković, Filip Škiljan, Ivana Škiljan

Petak, 17. svibnja

Nacionalna i sveučilišna knjižnica

10.15-11.00 Predavanje Petra Stehlíka „Kleti Turci i ilirska braća: Bosna u hrvatskom jugoslavizmu do 1878."

11.00-11.50 Predstavljanje projekta monografije o Sveučilištu u Zagrebu u povodu 350. obljetnice

Sudjeluju: Željko Holjevac, Mirjana Polić Bobić

12.00-13.30 Dodjela nagrada povjesničarima Nagrada „Ivan Lučić"

Nagrada „Mirjana Gross" Nagrada „Vjekoslav Klaić" Nagrada „Ferdo Šišić" Nagrada „Jaroslav Šidak"

13.30-14.15 Predstavljanje nagrađene knjige Prema modernoj državi. Uprava i politika u Banskoj Hrvatskoj 18. stoljeća

Sudjeluju: Ivana Horbec, Nataša Štefanec

14.15-14.45 Predavanje Vjerana Pavlakovića Španjolski građanski rat i kultura sjećanja – u povodu 80 godina od završetka rata

14.45-16.00 Predstavljanje projekta i izložbe Rogaška Slatina kao pogranični grad Trećega Reicha

Sudjeluju: Bojan Balkovec, Božo Repe

16.00-16.45 Predstavljanje knjige V senci politike. Opozicija komunistični oblasti v Sloveniji po letu 1945, Cankarjeva založba

Sudjeluju: Aleš Gabrič, Bojan Godeša, Vlatka Filipčić Maligec

17.00-17.45 Predstavljanje knjige Hrvatsko proljeće i hrvatska politička emigracija, Školska knjiga

Sudjeluju: Wollfy Krašić, Deniver Vukelić

18.00-19.45 Okrugli stol Slom socijalističkog sustava u Europi 1989. – trideset godina poslije

Moderatorica: Magdalena Najbar-Agičić

Sudjeluju: Andrzej Friszke, Tvrtko Jakovina, Maksim Kamenjecki, Petr Stehlik,

Aleš Gabrič

14.00-14.45 Predstavljanje knjiga Sveučilišna nastava povijesti u Hrvatskoj i Prilozi povijesti psihologije u Hrvatskoj, FF Press

Sudjeluju: Boris Bui, Damir Agičić, Vladimir Kolesarić, Petar Plastić

15.00-15.30 Predavanje Renate Bućin u povodu 120. obljetnice izlaženja Arhivskoga vjesnika

15.30-17.00 Predstavljanje knjiga Hrvatskoga državnog arhiva u Zagrebu

Privid demokracije. Sabor u prvim godinama komunističke Hrvatske (1945.-1953.) Zapisnici vlade Narodne Republike Hrvatske (1945.-1953.)

Zapisnici Izvršnog komiteta CK SKH (1959.-1963.) i Zapisnici Izvršnog komiteta

CK SKH (1964.-1965.)

Sudjeluju: Nenad Bukvić, Stipica Grgić, Tatjana Šarić, Marijana Jukić, Lidija Bencetić

 

***

U predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice bit će postavljene izložbe

Gradovi u pokretu. Postosmansko nasljeđe: Ankara, Beograd, Istanbul i Sarajevo očima fotoreportera 1920-ih i 1930-ih / Autorica: Nataša Mišković

Uspjesi Druge Republike – Gdynia / Autorica: Magdalena Najbar-Agičić Rogaška Slatina kao pogranični grad Trećeg Reicha / Autor: Bojan Balkovec Tragom prošlosti – Hrvatska 1968. / Hrvatski državni arhiv

U auli Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu bit će postavljena izložba Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski u obrani od Osmanlija / Društvo Terra banalis / Autorica koncepta: Nataša Štefanec

U auli Hrvatskoga državnog arhiva bit će postavljena izložba u povodu stote godišnjice prijenosa posmrtnih ostataka Zrinskog i Frankopana u Hrvatsku.

U auli Knjižnice Bogdana Ogrizovića bit će postavljena izložba Arhivi i digitalizacija – od mikrofilma do digitalnog arhiva.

 

Beli Manastir

Petak, 17. svibnja

Kliofest diljem Hrvatske

Dani povijesti svibanj 2019.

 Atrij Centra za kulturu, Kralja Tomislava 2 / početak u 19.00 sati

Predavanje Povijest – vjera – ideologija – moral – politika

Moderira: Davor Taslidžić / Predavač: Ivan Tormaš

Organizator: Zavod za baranjsku povjesnicu Beli Manastir i Centar za kulturu grada

Belog Manastira

 

Bjelovar

Petak, 9. svibnja

Gradski muzej Bjelovar / početak u 19 sati

Slobodan Kaštela: Prilozi za povijest gradova Bjelovarsko-bilogorske županije i časopis Radovi Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru (br. 12, 2018)

Vladimir Strugar: Budućnost osnovnog školstva Bjelovarsko-bilogorske županije u svjetlu demografskih kretanja

Goran Jakovljević: Rimski Daruvar

Željko Karaula: Politička povijest Grubišnog Polja

Organizator: Zavod za znanstveno-istraživački i umjetnički rad HAZU u Bjelovaru

***

Srijeda, 15. svibnja

Medicinska škola, Poljana dr. F. Tuđmana 8 / početak u 13 sati

Otvorenje izložbe Državnog arhiva u Bjelovaru 1968. – Bjelovar, Hrvatska, svijet Modna revija Iz bakinog ormara – moda 1968.

Organizator: Državni arhiv u Bjelovaru i Medicinska škola


Dubrovnik

Petak, 17. svibnja

Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilišni Kampus / u 12 sati

Studentska radionica za srednjoškolce Šetnja kroz (ne)obične povijesne teme Organizator: Studij Povijest Jadrana i Mediterana Sveučilišta u Dubrovniku

Državni arhiv u Dubrovniku

Sat povijesti u Državnom arhivu

  

Ivanec

Petak, 17. svibnja

OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec / početak u 17 sati

Kukuljevićev grad – interaktivno predavanje i radionica

U potrazi za zagonetnom povijesnom osobom – potraga pomoću QR kodova Nositelji programa: Klub mladih Ivanec, Mirjana Trstenjak-Stanisavljević, Suzana

Jagić

Organizator: Povijesna skupina OŠ Ivanec


Jalžabet

Četvrtak, 16. svibnja / 12.30-13.00 sati Osnovna škola „Petar Zrinski", Varaždinska 19a

Suhodolski cajnger: Baština naša svagdašnja / Predstavljanje projekta o kulturnoj baštini općine Jalžabet

Nositelj aktivnosti: Školska družina „Suhodol" Moderator: Milivoj Dretar

Petak, 17. svibnja / 8.30-11.30 sati Arheološki lokalitet Aqua Iasae

Rimljani u našem kraju / Predavanje i radionice u suradnji sa Zavičajnim muzejom Varaždinske Toplice

Voditelji: Spomenka Vlahović i Milivoj Dretar Organizator: Školska družina „Suhodol"

 

Karlovac

Petak, 17. svibnja

Gradski muzej Karlovac, Strossmayerov trg 7 / početak u 19 sati

9.00-9.45 Predavanje / L. Čorak, Ulovi me!

10.00-10.45 Radionica / N. Belančić Arki Košuljica moja mala

11.00-11.45 Radionica / R. Stjepanović, D. Neskusil Karlovac prije 28 godina 12.00-12.45 Radionica / S. Kočevar Istražujmo zajedno

13.00-13.45 Predavanje / A. Škrtić Novo o Mojsiju

14.00-14.45 Predavanje / M. Lukić Povijest Židova u Karlovcu

14.50-15.10 Projekcija filma Komorice sjećanja

15.15-16.00 Predavanje / T. Protulipac Holokaust u Karlovcu

16.05-16.50 Predavanje / V. Orehovec Materijalna i nematerijalna kulturna

baština Židova u Karlovcu

17.00-17.45 Predavanje / I. Čulig Otkriven projekt Novog Karlovca! 18.00-18.45 Predavanje / M. Galetić, I. Alibašić Karlovac underground 19.00-19.45 Predavanje / M. Mihalić Stiller – graditelj baroknog Karlovac

   

12.00-14.00 Predstavljanje Gimnazije Karlovac:

T. Cindrić (4.e), Povijest Gimnazije Karlovac kroz 3D vizualizaciju / N. Jadrić, Poznati bivši učenici i profesori Gimnazije Karlovac / T. Mihaljević, Od Leidenskih boca do elektronike / A. Milinković, Predstavljanje dijela eksponata zoološke zbirke

Organizator: Gradski muzej Karlovac

 

Koprivnica

10. svibnja

Galerija Mijo Kovačić / u 19 sati

Obilježavanje stote godišnjice prijenosa ostataka Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana

Sudjeluju: Dragutin Feletar, Hrvoje Petrić, Nevio Šetić Organizator: Povijesno društvo Koprivnica


Križevci

Petak, 17. svibnja

Gradska knjižnica Franjo Marković, Florijanski trg 14 / u 17.30 sati

Predstavljanje knjige Zrinski i Frankopani, sto godina od povratka u domovinu Sudjeluju: Dragutin Feletar, Ivan Peklić, Hrvoje Petrić, Nevio Šetić

Organizator: Zavod za znanstvenoistraživački umjetnički rad HAZU Koprivničko-

križevačke županije u Križevcima


Kumrovec

Subota, 18. svibnja

Muzej „Staro selo" / u 12 sati

Otvorenje izložbe Pionir: pošten i iskren drug Autori: Igor Duda, Vlatka Filipčić Maligec

Organizator: Muzeji Hrvatskoga zagorja


Ludbreg

Petak, 17. svibnja

Gradska knjižnica i čitaonica „Mladen Kerstner" / 17.00-18.00 sati

Edukativna šetnja Tragovima Židova u Ludbregu Voditelj: Milivoj Dretar

    

Osijek

Filozofski fakultet, L. Jaegera 9 Srijeda, 15. svibnja

12.20-14.00 sati / predavaonica 54

Predavanje Davorina Ćutija U potrazi za smislom povijesti 14.00 sati / predavaonica 60

Znanstveni kolokvij 1960s in Their Fifties / 1960-e u pedeset godina poslije Sudjeluju: Jason Hansen, Ljubica Matek, Danijel Jelaš, Zvonimir Prtenjača,

Valentina Markasović, Petra Sršić, Petra Kolesarić, Luka Vrbanić, Katarina Stojković

18.00 sati / predavaonica 53

Tribina 100 godina od „Jeseni srednjega vijeka" Johana Huizinge, historiografija i kultura

Sudjeluju: Stanko Andrić, Petra Kolesarić, Denis Njari, Domagoj Tomas, Dinko Župan

Četvrtak, 16. svibnja

10.30 sati

Predstavljanje studentskog zbornika o I. svjetskom ratu Sto godina od Velikog rata: pogled kroz dnevni tisak

Sudjeluju: Valentina Kezić, Zvonimir Prtenjača, Luka Vrbanić, Luka Pejić 19 sati / Caffe bar Cadillac

Pub kviz i slušaonica na temu 1960-ih

Petak, 17. svibnja

18 sati / Gradska i sveučilišna knjižnica – American Corner

Predavanje Luke Pejića Između senzacije i umjetnosti: počeci filmske kulture u Osijeku krajem 19. i početkom 20. stoljeća

Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera

 ***

Radionica Pustolovna Tvrđa – potraga za blagom (radionica za učenike) Moderatori: Iva Mudrinić, Hrvoje Pavić i Sara Počuča

Organizator: Udruga HistOs, Agencija za obnovu osječke Tvrđe, Turistička zajednica grada Osijeka

Petak, 17. svibnja

Tvrđa, Vodena vrata / početak u 15 sati

 

Pazin

Petak, 17. svibnja

Državni arhiv u Pazinu, Dvorana za predavanja / u 13.00 sati

Predavanje Igora Jovanovića Ilegalne migracije iz Istre od kraja II. svjetskog rata do 70-ih godina dvadesetog stoljeća

Organizator: Državni arhiv u Pazinu i Istarsko povijesno društvo


Požega

Petak, 17. svibnja

Gradska knjižnica i čitaonica Požega / u 18 sati

Predavanje Dinka Župana Dora Pejačević kao čitateljica. Praksa čitanja kao oblik samoobrazovanja

Organizator: Povijesno društvo Požega

 

Pula

Petak, 17. svibnja

Filozofski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Dvorana Slavka Zlatića

Predavanje Jakova Jelinčića, novoga počasnog doktora Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Statuti istarskih komuna / 12 sati

Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Puli

 

Rijeka

Filozofski fakultet

14-17. svibnja izložba studentskih poster prezentacija u sklopu kolegija

„Ceremonijali, rituali, mitovi i legende u srednjem vijeku" (preddiplomski studij) i „Povijest helenizma" (diplomski studij). Sudjelovat će studenti oba studija uz potporu predmetnih nastavnika (Lucijana Šešelj i Kosana Jovanović). Izložba se održava na Filozofskom fakultetu u Rijeci.

Srijeda, 15. svibnja

Znanstveni skup „Odabrane teme iz povijesti obitelji Frankapan" (sudjelovat će članovi udruge studenata povijesti Draco Tarsaticum i pozvani izlagači). Skup se održava na Filozofskom fakultetu u Rijeci.

Četvrtak, 16. svibnja

Učionica 106 / početak u 10.30 sati

Predstavljanje knjige Rijeka, grad strasti (Fiume cittá di passione) Raoula Pupoa Sudjeluju: Mila Orlić, Luka Skansi, Carla Konta

Petak, 17. svibnja

10.00 sati predstavljanje Časopisa za povijest Zapadne Hrvatske, sv. 12. Sudjeluju: Andrea Roknić Bežanić i Ivan Jeličić

11.00 otvorenje studentske čitaonice (Udruga studenata povijesti Draco Tarsaticum)

12.00 ispred zgrade Fakulteta – Arheološka radionica (voditelj Goran Bilogrivić, sudionici studenti povijesti)

Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Rijeci

***

Petak, 17. svibnja

Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja

Slobodan ulaz u muzej i dislocirane zbirke „Memorijalni centar Lipa pamti" i „Muzejska zbirka Kastavštine"

Vodstva za posjetitelje u Pomorskom i povijesnom muzeju u 10, 14 i 17 sati, u Muzejskoj zbirci Kastavštine u 17.30, a u Memorijalnom centru Lipa pamti u 16 sati.

***

Petak, 17. svibnja

Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci, Ružićeva 5 / početak u 11.00 sati

Izlaganja na temu „Znamenite ličnosti riječke gimnazije"

Maja Polić: „Svećenici kao profesori riječke gimnazije"

Irvin Lukežić: „Ravnatelj riječke gimnazije Ljudevit Slamnik"

Tea Dimnjašević: „Erazmo Barčić kao učenik riječke gimnazije"

Organizatori: Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci s Područnom

jedinicom u Puli i Povijesno društvo Rijeka

 

Salinovec

Petak, 9. svibnja

Područna škola Tin Ujević

Rasprava o temi Škola nekad i danas

Sudjeluju: Sonja Poljak, Valentina Posavec-Kovač Organizator: PŠ Tin Ujević Salinovec

 

Slavonski Brod

Petak, 17. svibnja

Gradska knjižnica, Trg S. Miletića 12 / početak u 11 sati

Predstavljanje zbornika radova Luka Ilić Oriovčanin

Sudjeluju: Marijan Šabić, Josip Jagodar, Dinko Župan, Stanko Andrić

Organizator: Hrvatski institut za povijest, Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje

  

Split

Petak, 17. svibnja

Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Poljička 35

9.00-13.00 sati – Dan otvorenih vrata na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta 16.00-16.45 sati – Predavanje Mate Božića „Pojava, rasprostranjenost i značenje

hrvatskog imena tijekom ranog srednjeg vijeka"

17.00-17.45 sati – Predavanje Deana Mršića „O naslovu primasa Dalmacije i

Hrvatske"

18.00-18.45 sati – Pronalazak astrognozijske primordijalne geometrijske matrice

klastera Plejada s učincima na realni geografski prostor (Igor Šipić i Srđan

Nogić)

19.00-20.00 – Edukativna radionica „Izrada srednjovjekovnih pečata” / Izvode:

članovi Udruge studenata povijest „Toma Arhiđakon – ISHA Split" Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu

***

Petak, 17. svibnja

Hrvatski pomorski muzej, Tvrđava Gripe, Glagoljaša 18 / početak u 12 sati Predavanje Danke Radić Nova et aucta orbis terrae ... / Novi i poboljšani svijet

 

Varaždin

Petak, 17. svibnja

Državni arhiv u Varaždinu, Trstenjakova 7 / u 12.00 sati

Otvorenje izložbe „Tragovima prošlosti 2. – kulturno-povijesna baština Varaždinske županije"

Sudjeluju: Vladimir Huzjan, Damir Hrelja


Zadar

Utorak, 14. svibnja / u 13.00 sati

Izložbena dvorana Državnog arhiva u Zadru, R. Boškovića 1

Izložba projekta COURAGE „Arheologija otpora: otkrivanje zbirki kulturne opozicije u socijalističkoj Hrvatskoj"

Organizatori: Državni arhiv u Zadru (DAZD), Hrvatski državni arhiv i Hrvatski institut za povijest.

Srijeda, 15. svibnja

Zavod za povijesne znanosti HAZU, Obala kneza Trpimira 8 / u 12.30 sati

Predavanje Nikole Markulina „Mletačka vojna organizacija u Dalmaciji u drugoj polovici 17. stoljeća"

Organizator: Zavod za povijesne znanosti HAZU

Udruga glagoljaša Zadar i osnovne škole Braće Radić, Pridraga; Jurja Barakovića, Ražanac; Privlaka, Privlaka; Zadarski otoci, Zadar; Šimuna Kožičića Benje, Zadar i Franka Lisice, Polača – Staza glagoljaša „Iz učionice na ulicu"

Organizator: Udruga glagoljaša Zadar

Četvrtak, 16. svibnja

Zavod za povijesne znanosti HAZU, Obala kneza Trpimira 8 / u 10.00 sati

Predavanje Grozdane Franov-Živković „Život uz more u prošlosti" Posjet Pomorskoj zbirci od 9 do 15 sati

Organizator: Zavod za povijesne znanosti HAZU

Petak, 17. svibnja

Muzej grada Zadra – Narodni muzej Zadar

Slobodan ulaz na stalnu izložbu Muzeja grada Zadra u Kneževoj palači / Izložba „Šest salonskih priča"

Organizator: Udruga glagoljaša Zadar

Zavod za povijesne znanosti HAZU, Obala kneza Trpimira 8 / u 10.00 sati

Predavanje Grozdane Franov-Živković „Život uz more u prošlosti" Posjet Pomorskoj zbirci od 9 do 15 sati

Organizator: Zavod za povijesne znanosti HAZU

 

Žrnovo

Petak, 17. svibnja

Državni arhiv u Dubrovniku – Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo, Žrnovo (otok Korčula)

9.00 sati „Na vrelu povijesti" – učenici OŠ Smokvica u obilasku Arhiva i upoznavanju s povijesnim izvorima

11.00 Radionica „Fotografija – povijesni izvor rječitiji od 1000 riječi" s učenicima OŠ „Ante Curać Pinjac" Žrnovo

Organizator: Državni arhiv u Dubrovniku

 

Županja

Četvrtak, 16, svibnja

Obrtničko-industrijska škola Županja/ početak u 10 sati

Predavanje Sergeja Filipovića Pogled u povijest svakodnevice: skupljanje albuma sa

sličicama u Jugoslaviji i razvoj popularne kulture

Petak, 17. svibnja

Zavičajni muzej Stjepan Gruber / početak u 12.00

Predstavljanje publikacije „Spomenice županjskih škola – Zapisi u Spomenici za pučku učionu u Županji, 1883.-1949."

Sudjeluju: Petar Elez, Janja Juzbašić, Hrvoje Tkalac, Vlasta Novinc, Tomislav Ćužić Organizatori: Državni arhiv u Vukovaru, Zavičajni muzej Stjepan Gruber, Zavod za znanstveno-istraživački i umjetnički rad HAU u Vukovaru.


  isprintaj članak